Coregrafi din toată țara „uniți în centru“, la Făgăraș.

3-7 septembrie

Țara Făgărașului a devenit începând de astăzi și până vineri locul de întâlnire a 90 de coregrafi de dansuri populare din toată țara. Totul în cadrul seminarului de coregrafie „Uniți în centru“, finanțat din bugetul local al Municipiului Făgăraș și al Casei Municipale de Cultură. Practic, cei în jur de 90 de coregrafi  din care trei din Țara Făgărașului, vor fi instruiți de către cei doi coregrafi profesioniști: Vasile Stoia și Ionel Garoafă, dar va fi și un schimb de experiență între cei prezenți. Seminarul, care cuprinde atât parte teoretică, cât și practică are loc la pensiunea Roua Munților de la Sâmbăta de Sus.

La acest stagiu de coregrafie vor veni în jur de 90 de oameni la Sâmbăta de Sus, la o pensiune. Vor preda coregrafii Vasile Stoia și Ionel Garoafă și vor veni coregrafi din Făgăraș și din toată România, se vor uni în centru. Vor prezenta suite din toată țara. În data de 6 septembrie, de la ora 18.00, la Casa de Cultură va fi un spectacol folcloric „Uniți în centru“, susținut de ansamblurile din țară și de ansamblul Casei de Cultură. “, ne-a declarat Diana Gribincea Popa, managerul Casei Municipale de Cultură.

Pentru acest proiect s-a alocat suma de 39.000 lei, atât de la Casa de Cultură, cât și de la Primăria Făgăraș.