Festivalului Evadarea în Artă

Festivalul Evadarea in Artă, organizat de către  Fundatia Culturală „Negru Vodă“, în parteneriat cu Casa Municipală de Cultură  a ajuns la cea de-a IX-a editie.  Evenimentul, devenit emblematic pentru Făgăraș,  a înregistrat în anul 2018 mai multe recorduri: numărul de participanti a depășit 500 de copii si tineri talentati,  ceea ce face ca și numărul de școli  și de profesori coordonatori să fie mult  mai mare decât la edițiile precedente. Astfel a crescut și aria de acoperire a festivalului,  care pentru prima dată are participanti  din  S.U.A., Italia si Republica Moldova. Anul acesta au fost organizate ateliere de fotografie si de teatru in sprijinul  copiilor dornici să se înscrie în concurs. Un alt motiv de bucurie este faptul că au fost produse trei spectacole de foarte bună calitate: ”Haide, ucide-mă, dragoste, de Aziz Nessin, ”Gară pentru noi” , de Cornel Udrea si Locuiesc în sensul giratoriu de Codrina Anghel, ultimul fiind pregătit pentru Gala laureatilor, care va avea loc  sâmbătă, 28 aprilie, orele 18, la Casa Municipală de Cultură.

Calendarul evenimentelor dedicate făgărășenilor este următorul.

19  aprilie  – Spectacol- concurs  Sectiunea Traditii  ( Casa de Cultură)

-ora  15 – Parada costumelor

–  ora 16 – Concurs

20 aprilie,  ora 16,00 – Spectacol-lectură si Expozitie de Arte vizuale (Fundatia Culturală ”Negru Vodă”)