Parada stradală ”Amurgul baroc”

Parada stradală ”Amurgul baroc” va avea loc în data de 14 iulie, de la ora 19.00 pe aleea pietonală de lângă Catedrala Ortodoxă ”Sf. Ioan Botezătorul” Făgăraș.
Costume de epocă impresionante, versurile poetului Radu Stanca, voci și instrumente, care alegorice impresionante, alături de nenumărate elemente artistice inedite sunt parte a proiectului Moștenirea – Paradă Stradală Amurgul Baroc al studenților Departamentului de Artă Teatrală din cadrul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu.
Proiectul „Moștenirea – Parada stradală”, inițiat de maestrul Mihai Mălaimare, este realizat împreună cu studenții specializărilor Actorie, Coregrafie și Teatrologie – Management Cultural.
Statuia vivantă și parada stradală reprezintă pilonii acestui discurs artistic distinct, ambele fiind elemente fundamentale ale animației stradale. Astfel, proiectul „Moștenirea” își propune să ofere cunoștințe detaliate despre aceste componente ale teatrului stradal, evidențiind importanța lor în contextul artistic contemporan. Proiectul este susținut de JTI.
Această acțiune este co-finanțată de Primăria Sibiu și Consiliul Local Sibiu prin Agenda Culturală 2024.
Scenariu: Anca-Dana Florea
După textele lui Radu Stanca
Regizor: Mihai Mălaimare
Scenografia – Ana Stanciu