Hai la fustă ș-IE! Ziua Universală a Iei

Făgărașul a marcat cei 100 de ani de la Unirea Basarabiei cu România, printr-o paradă a iilor.

24 iunie 2018 – 100 de femei îmbrăcate în bluze tradiționale, însoțite de copii îmbrăcați în costume populare, au înconjurat Cetatea Făgăraș, ieri, de Ziua Universală a Iei.

Înaintașa „armatei de femei” a fost orchestra Casei municipale de Cultură. În acompania ei, participantele de toate vârstele au cântat și strigat pe tot parcursul traseului, sub privirile făgărășenilor care au asistat la o premieră. A fost pentru prima dată când ziua dedicată bluzei tradiționale a fost sărbătorită în Făgăraș.

Parada a fost urmată de un concert folcloric în curtea Cetății, unde a fost încinsă o horă.

Sub semnul „Uniți în centru”, evenimentul s-a încheiat cu premii modeste, dar care au stârnit melancolia doamnelor: câte un caleidoscop pentru fiecare, produse de cunoscuta Veronica Soare.